Gan bakteriālo vaginozi (BV), gan sēnīšu infekciju raksturo nepatīkami izdalījumi, taču to izskats ir diezgan atšķirīgs.

Bakteriālā vaginoze un maksts piena sēnīte ir divas visbiežāk sastopamās maksts problēmas

Daudzus gadus piena sēnīte bija labāk saprotama un vieglāk ārstējama nekā bakteriālā vaginoze. Tas izraisīja izplatītu kļūdainu viedokli, ka jebkādi neparasti izdalījumi, nieze un sāpes intīmajā zonā rodas Candida dēļ.

Mūsdienās ir zināms, ka bakteriālā vaginoze ir tikpat izplatīta kā piena sēnīte, tā parādās apmēram 1/3 sieviešu, un to ārstē pilnīgi atšķirīgi no maksts piena sēnītes. Lai piemērotu adekvātu ārstēšanu, sievietei vispirms jāzina, kura no šīm divām izplatītajām problēmām viņai ir.

Dažādi simptomi

Gan bakteriālo vaginozi (BV), gan sēnīšu infekciju raksturo nepatīkami izdalījumi, taču to izskats ir diezgan atšķirīgs. Kamēr BV parasti izraisa šķidrus, ūdeņainus, baltus vai pelēkus izdalījumus ar izteiktu zivju smaku, piena sēnīte ir labāk pazīstama ar biezpienam līdzīgiem izdalījumiem un vāju rauga smaržu.

Sievietes, kurām ir piena sēnīte, lielākoties cieš no ļoti intensīvas niezes un kairinājuma, retāk izjūt sāpes dzimumakta vai urinēšanas laikā. Vulvas āda ir sārta vai sarkana, dažreiz ar baltiem punktiņiem, kurus nevar noņemt. Kamēr kairinājums un sāpes parasti parādās arī bakteriālā vaginozē, nieze tiek novērota retāk. Arī maksts vides pH ir atšķirīgs bakteriālās vaginozes un sēnīšu infekcijas gadījumā. Kamēr normālais maksts pH ir skābs, BV tas kļūst sārmaināks, savukārt piena sēnīte neietekmē maksts vides skābumu. Šī atšķirība ir pamatā visbiežāk sastopamajiem maksts infekcijas bezrecepšu testiem.

Pašdiagnostika

Neviena no šīm divām sūdzībām netiek uzskatīta par infekciju kā tādu, bet gan par baktēriju floras nelīdzsvarotību. Tomēr atšķirības starp bakteriālo vaginozi un sēnīšu infekciju ne vienmēr ir acīmredzamas, un dažreiz tās var pat sajaukt ar citu, nopietnāku problēmu simptomiem. Tāpēc vienmēr ir jārunā ar savu ārstu vai ginekologu.

Dažādas procedūras

Bakteriālo vaginozi var ārstēt ar antibiotikām, piemēram, metronidazolu, vai ar dabīgiem produktiem un prebiotikām, kas atjauno maksts floras līdzsvaru. Ar antibiotikām ārstēta bakteriālā vaginoze daudz vairāk ietekmē labvēlīgo maksts mikrofloru, jo tā ietekmē arī labās baktērijas (laktobacillus), un antibiotikām var būt nevēlamas blakusparādības. Tā rezultātā, ārstējot BV ar antibiotikām, ir augsts recidīvu biežums.

Dabiski produkti ir vairāk vērsti uz labās maksts floras atjaunošanu, nevis uz turpmāku tās izjaukšanu, iznīcinot gan patogēnās (kaitīgās), gan labās baktērijas. Līdzīgi Candida var ārstēt ar pretsēnīšu medikamentiem vai ar līdzekli, kas atjauno līdzsvaru un stimulē labvēlīgo laktobacillu floru makstī. Gadījumā, ja izvēlaties lietot bezrecepšu līdzekli, ieteicams apmeklēt ārstu, ja simptomi nepāriet.

Vai vēlaties uzzināt vairāk?

Dalīties