Vai izdalījumi ir normāli?

Maksts izdalījumi var šķist traucējoši, taču gļotas, kas dažreiz smērē apakšveļu, padarot to lipīgu un mitru, faktiski ir jūsu maksts atjautīgais, iebūvētais tīrīšanas mehānisms. Lai gan lielākajai daļai sieviešu ir izdalījumi no maksts, izdalījumu biežums, daudzums un struktūra katram cilvēkam var ievērojami atšķirties. Jūs, iespējams, pamanījāt, ka tas pat mainās menstruālā cikla dažādos posmos. Tieši pirms ovulācijas gļotas parasti kļūst slidenas un dzidras, tāpat kā olu baltums, un izdalījumi ir bagātīgāki nekā parasti. Pēc tam parasti seko dažas sausākas dienas un vēl pēc tam viss atgriežas pie parastiem baltiem, nedaudz lipīgiem izdalījumiem. Ovulācijas laikā un pēc menstruācijas nav nekas neparasts, ja parādās kāds sārts vai brūns plankums. Tomēr, ja rodas smakojoši ūdeņaini, zaļi, dzelteni, graudaini, putojoši vai biezi balti izdalījumi, tā varētu būt zīme, ka kaut kas nav gluži kārtībā.

Normālie izdalījumi:

  • parasti ir dzidri, balti vai gaiši dzelteni
  • ir bez smaržas vai ar nedaudz asu vai saldu smaržu
  • ir biezi, lipīgi un mitri

Nepatīkami izdalījumi

Izdalījumi var būt svarīgs maksts veselības rādītājs, tāpēc ir labi zināt visu par izdalījumiem, ko jūsu ķermenis izdala. Piemēram, ja pamanāt biezus baltus izdalījumus, kas līdzinās biezpienam, tos, iespējams, izraisa sēnīšu infekcija, savukārt īpaši izteikta smaka, ar ūdeņainiem izdalījumiem ir bakteriālas vaginozes (BV) simptoms. Smakojoši, zaļi vai dzelteni izdalījumi var būt seksuāli transmisīvo slimību (STS) pazīme, piemēram, trihomoniāze vai hlamīdijas. Ja jums ir bijis dzimumakts, kura laikā nelietojāt prezervatīvu, jums jāpievērš uzmanība arī rozā vai brūniem plankumiem vai izdalījumiem, kas rodas laikā, kad parasti ir mēnešreizes – tā varētu būt grūtniecības pazīme. Ja izdalījumi ir neparasti, visticamāk, jums ir arī citi pamanāmi simptomi, piemēram, nieze, spēcīga smaka, apsārtums, pietūkums vai kairinājums.

Kāpēc man ir izdalījumi?

Maksts izdalījumi sastāv no nedaudz skābām gļotām, ko izdala dzemdes kakls un kas iziet no maksts, attīrot mirušās šūnas un baktērijas. Papildus maksts tīrīšanai tie uztur maksts mitruma līmeni un aizsargā pret infekciju. Sievietes ķermenis katru dienu rada apmēram tējkaroti izdalījumu, sākot apmēram no sešiem mēnešiem līdz gadam pirms pirmās menstruācijas. Plūsma parasti ir smagāka grūtniecības laikā, ja esat seksuāli aktīva vai ja lietojat dzimstības kontroles līdzekļus. Pieaugot un iestājoties menopauzei, izdalījumi var mainīties vai kļūt retāki, kas savukārt var izraisīt maksts sausumu.

Vai ir iespējams ārstēt izdalījumus?

Nav iespējams ārstēt normālus, veselīgus izdalījumus, un to patiešām nevajag darīt. Bet, ja infekcijas vai STS dēļ izdalījumi kļūst smakojoši, biezi balti, dzelteni, zaļi, ūdeņaini vai graudaini, tas ir cits stāsts. Atkarībā no diagnozes jums, iespējams, nepieciešama ārstēšana. Sēnīšu infekcijas var viegli ārstēt ar dabīgu želeju, piemēram, Multi-Gyn FloraPlus, kas mazina tādus simptomus kā izdalījumi, nieze, kairinājums un smaka. Lai ārstētu bakteriālo vaginozi, izmēģiniet Multi-Gyn ActiGel. Gēls ātri samazina izdalījumus un smaku, vienlaikus efektīvi ārstējot BV. Abi ir īpaši izstrādāti, lai atbalstītu veselīgu baktēriju floru un uzturētu optimālu pH līmeni makstī. Jūs varat iegādāties Multi-Gyn FloraPlus un Multi-Gyn ActiGel tiešsaistē vai vietējā aptiekā. Ja neesat pārliecināta, vai simptomus izraisa sēnīšu infekcija, BV vai kaut kas cits, apmeklējiet ārstu, lai izslēgtu STS vai nopietnākas slimības, kuras jāārstē ar recepšu medikamentiem.