Maksts sausums

Sausums ir nepatīkams maksts simptoms, kas var rasties jebkura vecuma sievietēm, bet visbiežāk tas ir sievietēm, kurām ir iestājusies menopauze. Kaut arī maksts sausums parasti ir nekaitīgs, tam var būt diezgan nepatīkamas blakusparādības, piemēram, kairinājums, sāpīgums, nepatīkami izdalījumi un biežākas urīnceļu infekcijas. Eļļošanas trūkums var izraisīt arī sāpīgu dzimumaktu un vieglu asiņošanu seksa laikā. Patiesībā 25 procenti no visām sievietēm vecumā no 50 līdz 59 gadiem ziņo, ka seksa laikā ir problēmas ar sausumu, un 16 procenti izjūt sāpes. Papildus fiziskajiem simptomiem sausums var izraisīt smagas emocionālas sekas. Dažām sievietēm ir grūti pieņemt, ka viņu ķermenis noveco, citas zaudē pārliecību par savām seksuālajām spējām un izvairās no seksa ar partneri, bet nav pamata ciest klusumā – maksts sausumu ir viegli ārstēt ar produktiem, kurus varat iegādāties tiešsaistē vai vietējā aptiekā.

Kāpēc mana maksts ir sausa?

Tikai puse no visām menopauzes vecuma sievietēm cieš no sausas maksts ādas. Ja jūs esat viena no sievietēm, kas piedzīvo šos simptomus, tā, iespējams, ir pazīme, ka jūsu maksts noveco. Menopauzes laikā estrogēna ražošana dramatiski samazinās, padarot maksts ādu plānāku, sausāku un jutīgāku. Maksts arī kļūst uzņēmīgāka pret infekciju. To sauc par maksts sausumu. Ar mazāku maksts eļļošanu jūs, visticamāk, ciešat no nepatīkamiem izdalījumiem, kairinājuma, sāpīguma un sāpīga dzimumakta. Kaut arī menopauzes dēļ zems estrogēna līmenis ir visizplatītākais sausās maksts ādas cēlonis, tas nebūt nav vienīgais. Estrogēna līmenis var samazināties arī jaunākām sievietēm, piemēram, dzemdību, hronisku slimību vai kontracepcijas tablešu lietošanas dēļ, vai ja barojat mazuli ar krūti. Arī maksts sausumu var izraisīt pārmērīga maksts un maksts zonas mazgāšana.

Izārstē maksts sausumu

Ja jūsu maksts sausums rada problēmas ar sāpīgu dzimumaktu, mēģiniet uzklāt lubrikantu uz ūdens bāzes tieši pirms dzimumakta. Ir arī bezrecepšu produkti, piemēram, Multi-Gyn LiquiGel, kas ārstē sausumu. Multi-Gyn LiquiGel ir drošs un dabīgs mitrinošs krēms, ko katru dienu var lietot, lai papildinātu dabisko mitrumu makstī vai ikreiz, kad jums ir nepieciešams mazināt nepatīkamus maksts sausuma simptomus, piemēram, kairinājumu, sāpīgumu un niezi. Ja pēc dabīga produkta lietošanas jums joprojām saglabājas problēmas ar maksts sausumu, konsultējieties ar ārstu. Jūsu ārsts var ieteikt uz estrogēnu balstītu ārstēšanu, piemēram, tabletes, svecītes, krēmus vai gredzenu.

Maksts sausumu izraisa

Menopauze ir visizplatītākais maksts ādas sausuma cēlonis, taču arī jaunākas sievietes izjūt šo pašu problēmu. Šie faktori var palielināt sausas maksts ādas risku:

  • Dzemdības un barošana ar krūti
  • Kontracepcijas tablešu vai antidepresantu lietošana
  • Ķirurģiskā olnīcu vai dzemdes izņemšana
  • Noteiktas vēža ārstēšanas metodes
  • Dažu alerģiju un saaukstēšanās zāļu lietošana
  • Sievietes ar imūnsistēmas traucējumiem, piemēram, Sjogrena sindromu
  • Sievietes, kas lieto ziepes, losjonu, aromatizētus tamponus vai dušas želejas maksts zonā